top of page

LIST OTWARTY PROF.DOROTY SANDS

Drodzy Pacjenci , Rodzice, Opiekunowie i Przyjaciele !

Chciałabym w związku z nowym wyzwaniem, jakim jest nasze życie podczas pandemii

COVID-19 podzielić się z Wami refleksjami i poradami.

Na szczęście dotychczasowe doniesienia światowe pokazują, że choroba COVID-19 nie przebiega szczególnie ciężko u chorych na mukowiscydozę. Co Was chroni, jeszcze dokładnie nie wiadomo, ważne, że pacjenci z CF nie wymagali dodatkowego wspomagania oddechowego. W razie gorączki stosujcie jednak paracetamol, a nie ibuprofen. Zakażenie może być natomiast groźniejsze w skutkach dla Waszych dziadków i rodziców, dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń GIS. Zresztą, część zaleceń macie już przećwiczonych. Maski i rękawiczki są dla Was codziennością, jak i zagrożenia miejsc publicznych. Teraz niestety doszły do tych wszystkich ograniczeń jeszcze zewnętrzne place zabaw, parki, „domówki”, spotkania rodzinne, a nawet kontakty z najbliższymi.

Wszyscy już mamy świadomość tego, że epidemia szybko się nie zakończy. Dla Was jednak większym zagrożeniem jest zaniedbanie leczenia mukowiscydozy, dlatego warto je kontynuować.

Ośrodki mukowiscydozy kontynuują swoją pracę.

Wszyscy podopieczni powinni pozostawać w kontakcie ze swoimi ośrodkami. Odbywają się wymagane hospitalizacje. W drobniejszych sprawach możliwe są teleporady. Nie dziwcie się, że pracownicy są „zamaskowani”. To dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Jeśli po wywiadzie telefonicznym uznamy, że ważne jest przed przyjazdem wykonanie testu wykluczającego zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostaniecie na niego skierowani.

W razie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 o cięższym przebiegu wskazane jest przyjęcie do dedykowanego oddziału zakaźnego.

Jeśli ktoś nie będzie miał możliwości dojechania do ośrodka prywatnym transportem, warto poprosić o pomoc. Trzeba unikać zagrożeń związanych z transportem publicznym!

W związku z nadchodzącymi świętami życzę Wam dużo zdrowia, wytrwałości i wiosennej radości!

Prof. Dorota Sands

Wielkanoc 2020

Ostatnie posty
bottom of page